AKIL MI ZEKA MI TALİH Mİ ALIRDINIZ?(2)
AKIL MI ZEKA MI TALİH Mİ ALIRDINIZ?(2)

AKIL MI ZEKA MI TALİH Mİ ALIRDINIZ?

Yıllardan 1862, aylardan ekimdi. Kim bilebilirdi o gün dünyaya gelen minicik kız çocuğunun gün gelip ilk kadın Türk romancısı olacağını. Aslında onun kaderi ebesinin göbek bağını keserken ettiği duasından belliydi. “Aklı güzel olsun” deyivermişti ebe kadın, “Sesi de talihi de güzel olsun” diyeceğine. ,Öyle de olmuştu.

Daha küçük yaşlarda başlamıştı tabuları yıkmaya. O zamanlar, evlerin içinde bile ayrım yapılıyordu, harem ve selamlık diye. O çocukluğunun büyük bir kısmını selamlıkta erkeklerle birlikte geçirmişti. Öğrenmeye, okumaya ve Fransızcaya ilgisi vardı. Fransızcayı evde kendi kendine kitaplardan öğrenmişti.

İşte bütün bu hikayenin kahramanı olan ilk kadın Türk romancısı, şu anki elli liranın üzerinde fotoğrafı olan Fatma Aliye’nin ta kendisi.Ömrü hep akıllı olmanın bedelini ödemekle geçmiştir.Ünlü tarihçi Ahmet Cevdet Paşa’nın kızı olarak varlıklı bir ailede yaşamış gel gör ki Kızlarından İsmet, 1926’dan sonra evden kaçıp Katolik rahibe olunca zorlu bir döneme girdi Fatma Aliye. Ahmet Cevdet Paşa’nın bütün mallarını kızını bulmak uğruna harcadı. Birçok ülke gezdi, dedektifler tuttu; ancak Hıristiyan olan kızını bulamadan hayata gözlerini yumdu.

Ünlü yazar Amin Maalouf’un “Afrikalı Leo” kitabında talihle ilgili hafızalara kazınan şöyle bir cümlesi vardır:

“çok uzun zaman önce bir sultanın annesinin, oğlu doğduğu zaman ne dediğini bilmiyor musun?"
'Akıllı olman için dua etmiyorum. Akıllı olursan aklını güçlülerin hizmetine verirsin. Talihli olmanı istiyorum ki akıllı insanlar sana hizmet etsinler.'

Yukarıdaki anne bana göre doğru söylemiş.Akıl ,zeka talih olmadan bir yere kadar sizi bir yerlere taşıyor.Peki talih nedir sizce?Öyle başımıza konması beklenen bir kuş mu?Talih azim,gayretten sonraki teslimiyet bence.

Apple’nin ceosu Steve Jobs’un biyogrofisini anlatan filmini izleyen biri olarak onun gibi zeki biri olarak dünyaya gelmiş(orta okulda tahtada liselilerin matematik sorularını çözdüğünü matematik öğretmeni keşfetmiş sınıf atlayarak erkenden üniversiteli olmuştur.) mucitin ömrü konusunda daha talihli olmasını dilerdim.Apple’nin simgesi onun hayatının özeti gibi “Bir ısırımlık elma kadar az ömür”bu dünya.Orta yaşlarda kansere yenik düşmese kim bilir daha nelere imza atacaktı…

Atalarımız ,ünlü düşünürler ne demiş talihle ilgili:

Güzellerin talihi çirkin olur

Talihsiz hacıyı deve üstünde yılan sokar.

İnsanın iyisi, talihin kötüsünde belli olur.

Talihim bana, "ben seni üzeceğim, ama sen üzülme" dedi.

Talihi açık olanın, horozu da yumurtlar.

Sözün özü dostlar her şey kıvamında güzel.Akılsız,zekasız talih nereye kadar,Talihsiz akıl,zeka bir yere kadar.Elinden geleni yapıp “Tevekkkül ettim”diyebilmekte işin özü.Sen ne hoş bir kelimesin “tevekkül”….